Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do naszego farmaceuty: 618 408 096

Menopauza – sprawdź, co musisz wiedzieć!

19-04-2024 Aptekapoznanska

Menopauza to bardzo ważny rozdział w życiu każdej kobiety, którego wiele pań się obawia. Jest to okres, w którym damski organizm przechodzi wiele zmian na poziomie hormonalnym, przez co kobieta może odczuwać różnego rodzaju dolegliwości, takie jak wahania nastroju czy uderzenia gorąca. Czym jest menopauza, jakie są objawy i czy można się do niej przygotować?

Menopauza – co to jest?

Menopauza, nazywana także przekwitaniem lub klimakterium definiowana jest jako ustanie cykli miesiączkowych. W tym okresie zahamowana zostaje owulacja, a Kobieta traci zdolność zajścia w ciążę. Menopauza to naturalny proces fizjologiczny, który dotyczy każdej kobiety w odpowiednim wieku. Klimakterium najczęściej przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, jednak moment wystąpienia zmian w ciele kobiety warunkowany jest przez wiele czynników, takich jak uwarunkowania genetyczne, wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, przebyte choroby czy historia ciąż i porodów.

Menopauza spowodowana jest wyczerpaniem zapasu komórek jajowych, z którymi kobieta się rodzi. Zazwyczaj na cały cykl prokreacyjny przypada ok. 2 miliony takich komórek. Już ok. 3-5 lat przed faktycznym wystąpieniem menopauzy, gdy pozostaje ok. 1000 komórek jajowych, mogą pojawić się pierwsze objawy świadczące o zbliżającym się klimakterium, takie jak nieregularne owulacje i miesiączki. Niektóre czynniki genetyczne i środowiskowe mogą doprowadzić także do wystąpienia menopauzy przed 40 rokiem życia. Takie zjawisko nazywa się przedwczesną menopauzą.

Jakie są objawy menopauzy?

Objawy menopauzy można podzielić na wczesne i późne.

Do wczesnych objawów menopauzy zaliczamy:

● uderzenia gorąca;

● nocne poty;

● bezsenność i zaburzenia snu;

● nieregularne miesiączki, zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Po pewnym czasie, gdy niski poziom hormonów płciowych utrzymuje się przez dłuższy czas, można zaobserwować późne objawy menopauzy, takie jak:

● suchość pochwy i związany z tym ból podczas współżycia;

● zatrzymanie wody w organizmie;

● zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego;

● wysiłkowe nietrzymanie moczu;

● obniżenie libido;

● nawracające stany zapalne pochwy;

● może pojawić się spadek gęstości kości i zwiększona podatność na złamania i urazy.

Czy to na pewno menopauza? Jakie badania warto wykonać?

Powyższe objawy wcale nie muszą zwiastować menopauzy, zwłaszcza gdy pojawiają się przed 40. rokiem życia. Diagnoza klimakterium powinna zostać postawiona przez lekarza ginekologa, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentką oraz wykonaniu odpowiednich badań, takich jak:

● hormon płciowy FSH: jest to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Obniżenie poziomu estrogenu często wiąże się ze zwiększeniem poziomu FSH i oznacza zbliżającą się menopauzę;

● estradiol: jest to jedna z form estrogenu. Rolą tego hormonu jest pogrubienie błony wyściełającej macicę, co ma ułatwiać zagnieżdżenie się w macicy zapłodnionego jajeczka. Po menopauzie dochodzi do obniżenia poziomu estradiolu;

● LH (hormon luteinizujący): wysoki poziom hormonu LH często zwiastuje menopauzę.

Lekarz podejrzewający u pacjentki menopauzę może też zalecić inne badania krwi:

● morfologia krwi i CRP: badanie ma na celu sprawdzenie obecności stanu zapalnego i infekcji oraz podstawowych parametrów krwi pacjentki;

● TSH: zdarza się, że objawy niedoczynności tarczycy mogą przypominać przekwitanie;

● lipidogram: menopauza może wiązać się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Warto zbadać ten czynnik, aby w razie potrzeby odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie;

● INR: wskazuje na zaburzenia krzepnięcia, które zdarzają się czasem przed i po menopauzie.

Jak łagodzić dolegliwości związane z menopauzą?

Klimakterium wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, które jednak można łagodzić domowymi sposobami oraz przy pomocy środków farmaceutycznych. Jedną z popularnych metod radzenia sobie z uciążliwymi symptomami przekwitania, jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która polega na przyjmowaniu hormonów. Taka terapia powinna zostać zlecona przez lekarza po dokładnym zbadaniu pacjentki i ustaleniu ewentualnych przeciwwskazań.

Apteka Poznańska oferuje kobietom przed i w trakcie menopauzy zestaw kosmetyków i środków farmaceutycznych, które mogą pomóc przetrwać ten szczególny okres. Odpowiednio dobrana pielęgnacja stref intymnych pomoże złagodzić uciążliwe objawy związane z suchością pochwy, a Kompleks witamin po 40 roku życia i specjalnie wyselekcjonowane składniki roślinne pozwolą uzupełnić ważne składniki odżywcze, które mogą mieć wpływ na ogólne samopoczucie.

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy

Pod wpływem zmian hormonalnych, wiele kobiet w okresie menopauzy obserwuje u siebie pogorszenie kondycji skóry, a przede wszystkim:

● suchość skóry: w okresie menopauzy dochodzi do spowolnienia odnowy keratynocytów i zmniejszenia syntezy lipidów, co prowadzi do zaburzeń funkcjonowania bariery hydrolipidowej skóry, a to przyczynia się do matowienia i przesuszania skóry;

● atrofia tkanek: związana jest przede wszystkim z obniżeniem produkcji kolagenu;

● wiotczenie tkanek: w okresie menopauzalnym u kobiet zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za sprężystość i elastyczność skóry. Zwiększa się natomiast produkcja enzymów, które rozkładają białka skórne, powodując „rozciąganie” skóry i zwiększając skłonność do zmarszczek.

Kobiety w okresie menopauzy powinny więc kompleksowo dbać o swoją skórę, stosując kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego celu. Odpowiednio dobrane kosmetyki zapewnią kobiecej skórze wsparcie, którego tak bardzo potrzebuje podczas przekwitania.

Menopauzy nie trzeba się bać

Menopauza przepełnia kobiety strachem, ponieważ kojarzy się z nieprzyjemnymi objawami oraz okresem starzenia organizmu. Jest to jednak proces nieunikalny, dlatego, zamiast obawiać się czegoś, co i tak nadejdzie, warto podejść do całej sprawy ze spokojem i entuzjazmem. Aktualnie na rynku można znaleźć wiele produktów, które skutecznie łagodzą objawy menopauzy, pomagając kobietom w przejściu trudnego okresu w komfortowych warunkach. Bardzo ważne jest, aby nie wstydzić się przekwitania i chętnie sięgać po dostępną pomoc.

Aptekapoznanska.pl to miejsce w którym dokładamy wszelkich starań by każdy znalazł idealnie dopasowany do siebie produkt. Naszą misją jest szerzenie zdrowego podejścia do życia. Chcielibyśmy każdego dnia pomagać, wam w pielęgnowaniu waszego zdrowia jak i waszych bliskich. Jesteśmy polską apteką internetową, która daje możliwość zamówienia szerokiej gamy produktów każdego dnia, o każdej godzinie oraz łączy fachową wiedzę o profilaktyce zdrowotnej oraz opiece farmaceutycznej i medycznej. Działamy już od 2004 roku, regularnie poszerzając ofertę o produkty najbardziej poszukiwane przez pacjentów. W codziennej pracy bazujemy na wiedzy, doświadczeniu i możliwościach, jakie daje prowadzenie apteki stacjonarnej. W Poznaniu działamy już od 2004 roku. Dzięki aptece internetowej najwyższą jakość obsługi możemy zapewnić również klientom, którzy preferują zakupy bez wychodzenia z domu. ☺️ W naszej aptece internetowej zrobisz zakupy szybko, wygodnie, niedrogo i kiedy tylko zechcesz!

Od 2004 roku na rynku

Fachowe doradztwo

Darmowa wysyłka od 150 zł

Certyfikowane produkty

Atrakcyjne ceny

Nie wiesz, na co się
zdecydować?

Zapytaj nas!

Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń do nas, napisz e-maila lub skorzystaj
z live chata.

618408096 618 408 096

aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl