Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do naszego farmaceuty: 618 408 096

Bezsenność – czym jest i jak sobie z nią radzić?

15-04-2024 Aptekapoznanska

 

Bezsenność jest to zakłócenie stanu zdrowia, w którym niewystarczająca jest długość snu lub jego jakość. Może polegać na trudnościach w zasypianiu, przedwczesnym wybudzaniu się, budzeniu się w trakcie snu lub na złej jakości snu. Następstwami w ciągu dnia są uczucie braku wypoczęcia, gorsze samopoczucie, drażliwość, osłabienie koncentracji i zdolności zapamiętywania.

Bezsenność bezsenności nierówna....

 

Rozróżniamy kilka typów bezsenności

 • bezsenność przygodna – ten rodzaj zaburzeń snu może trwać kilka dni, związany jest z podróżą, chorobą, wydarzeniami, które wywołują stres lub dużą ekscytację 
 • bezsenność krótkotrwała – może trwać od kilku dni do 3 tygodni i być kontynuacją reakcji na wydarzenia niestandardowe lub efektem choroby somatycznej
 • bezsenność przewlekła – objawy utrzymują się ponad miesiąc i wymaga specjalistycznego leczenia, gdyż może być związana z różnymi problemami zdrowotnymi, np. schorzeniami psychicznymi, działaniem środków psychoaktywnych, nadużywaniem leków uspakajających i nasennych, zaburzeniami rytmu serca i czuwania.

 

Jak leczyć bezsenność?

1. Farmakologicznie
Ten rodzaj leczenia najlepiej sprawdza się w przypadku bezsenności przygodnej oraz bezsenności krótkotrwałej. Polega on na przyjmowaniu leków, czy to ziołowych (zawierających chmiel, passiflorę, melisę lub walerianę) czy syntetycznych (melatonina lub inne leki przepisane przez lekarza).

2. Niefarmakologiczne
Leczenie bezsenności to przede wszystkim przestrzeganie zasad higieny snu, nauka kontrolowania bodźców, stosowanie technik relaksacyjnych oraz terapia behawioralno – poznawcza.

 

Jak poprawić swoją higienę snu?

 • Wstawaj i chodź spać regularnie
 • Unikaj alkoholu, nikotyny czy kofeiny na 4-6h przed snem- pamiętaj w herbacie znajdują się teiny, które również wpływają pobudzająco na twój mózg
 • Nie pozwól sobie na drzemki w ciągu dnia
 • Ćwicz w godzinach popołudniowych, nigdy tuż przed snem
 • Jedz lekkostrawną kolację najpóźniej 3h przed snem
 • Usuń zegar z sypialni
 • Chłodny i ciemny pokój ułatwi zasypianie 
 • Zrelaksuj się przed snem (muzyka, książka, kąpiel, aromaterapia)
 • Wyeliminuj wszelkie źródła hałasu
 • Nie analizuj problemów z minionego i nadchodzącego dnia, włącz muzykę relaksującą lub poczytaj książkę
 • Zmień kolor wyświetlacza w telefonie i komputerze po godzinie 20 na ciepłe barwy - udowodniono w badaniach, że barwa biała lub zimna wpływa na przysadkę mózgową i może zakłócać wydzielanie melatoniny. Co wpływa na twoją senność. Możesz również zmienić żarówkę w sypialni na żarówkę o barwie ciepłej
 • Staraj się zasypiać przed północą. Udowodniono w badaniach, że najwięcej melatoniny wydziela się w mózgu w 1 połowie nocy czyli przed godziną 24. 

 

Aptekapoznanska.pl to miejsce w którym dokładamy wszelkich starań by każdy znalazł idealnie dopasowany do siebie produkt. Naszą misją jest szerzenie zdrowego podejścia do życia. Chcielibyśmy każdego dnia pomagać, wam w pielęgnowaniu waszego zdrowia jak i waszych bliskich. Jesteśmy polską apteką internetową, która daje możliwość zamówienia szerokiej gamy produktów każdego dnia, o każdej godzinie oraz łączy fachową wiedzę o profilaktyce zdrowotnej oraz opiece farmaceutycznej i medycznej. Działamy już od 2004 roku, regularnie poszerzając ofertę o produkty najbardziej poszukiwane przez pacjentów. W codziennej pracy bazujemy na wiedzy, doświadczeniu i możliwościach, jakie daje prowadzenie apteki stacjonarnej. W Poznaniu działamy już od 2004 roku. Dzięki aptece internetowej najwyższą jakość obsługi możemy zapewnić również klientom, którzy preferują zakupy bez wychodzenia z domu. ☺️ W naszej aptece internetowej zrobisz zakupy szybko, wygodnie, niedrogo i kiedy tylko zechcesz!

Polecane produkty

Polecane artykuły

Jak wygrać walkę ze stresem?

Jak wygrać walkę ze stresem?

17-04-2024
Każdy z nas w swoim codziennym życiu spotyka się ze stresem. W jaki sposób sobie z nim poradzić? 
Jak nie dać się chorobie ?

Jak nie dać się chorobie ?

15-04-2024
W naszym poradniku znajdziesz 4 porady które pomogą zachować Ci zdrowie przez cały rok !
Czym jest IBS?

Czym jest IBS?

15-04-2024
IBS czyli zespół jelita drażliwego, czym tak naprawdę jest ? co przynosi ulgę? 

Od 2004 roku na rynku

Fachowe doradztwo

Darmowa wysyłka od 150 zł

Certyfikowane produkty

Atrakcyjne ceny

Nie wiesz, na co się
zdecydować?

Zapytaj nas!

Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń do nas, napisz e-maila lub skorzystaj
z live chata.

618408096 618 408 096

aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl