Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do naszego farmaceuty: 618 408 096

Podstawy antykoncepcji – co należy wiedzieć?

17-04-2024 Aptekapoznanska

Podstawy antykoncepcji – co należy wiedzieć?

Antykoncepcja odgrywa bardzo ważną rolę w procesie świadomego planowania rodziny. Mnogość i różnorodność dostępnych metod sprawia, że dla wielu par, temat może się wydawać nieco zawiły. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i niejasności.

Obecnie dostępnych jest wiele metod antykoncepcji. Począwszy od różnorodnych tabletek, przez plastry, zastrzyki, wkładki, prezerwatywy, globulki, aż po nowoczesne implanty. Co wybrać? Warto wiedzieć, że to, co sprawdzi się doskonale w przypadku młodej osoby, rozpoczynającej współżycie, może nie być najlepszym wyborem dla dojrzałej kobiety. Istotne jest również dostosowanie metody antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Szukasz informacji o metodach antykoncepcji i chcesz poznać ich skuteczność? Przeczytaj ten artykuł!

Jak określa się skuteczność antykoncepcji?

Narzędziem do oceny skuteczności różnych metod antykoncepcji jest wskaźnik Pearla, opracowany w 1932 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Służy do porównywania efektywności poszczególnych środków antykoncepcyjnych. W praktyce wskaźnik Pearla wyrażany jest liczbą, określającą ilość ciąż występujących w ciągu roku u 100 regularnie współżyjących kobiet korzystających z danej metody kontroli urodzeń. Przykładowo, jeśli wskaźnik Pearla wynosi 4, oznacza to, że 4 na 100 kobiet stosujących tę metodę zaszło w ciążę w ciągu jednego roku. Za najskuteczniejsze uważane są metody, których wskaźnik Pearla jest mniejszy lub równy 2, podczas gdy te ze wskaźnikiem od 2 do 5 klasyfikuje się jako metody o średniej skuteczności w zapobieganiu ciąży. Natomiast metody, których wskaźnik Pearla przekracza 5, są uznawane za najmniej skuteczne.

Jakie wyróżniamy metody antykoncepcji?

Od momentu pojawienia się ponad 100 lat temu pierwszych wkładek i lateksowych prezerwatyw, liczba dostępnych metod antykoncepcji znacznie się zwiększyła. Obecnie, pary świadomie planujące założenie rodziny, mają do wyboru różnorodne sposoby o różnym stopniu skuteczności. Współczesna medycyna oferuje antykoncepcję hormonalną i mechaniczną. Istnieją również metody naturalne i chemiczne. Wśród dostępnych opcji są tabletki, spirale i plastry, a także prezerwatywy ze środkami plemnikobójczymi. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, co pozwala dostosować wybór antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna to popularna i skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Polega na dostarczeniu do organizmu kobiety hormonów, takich jak progestagen i estrogen. Ten pierwszy odpowiadają za hamowanie wydzielania hormonu luteinizującego (LH). Dodatkowo zagęszcza śluz i zmienia jego pH, utrudniając zajście w ciążę. Środki zawierające progestagen dostępne są w formie zastrzyków, implantów oraz minipigułek. Dostępne są również dwuskładnikowe tabletki, plastry oraz krążki dopochwowe, które oprócz progestagenu zawierają dodatkowo estrogen. Hormon ten w środkach antykoncepcyjnych odpowiada za hamowanie owulacji i kontrolowanie krwawień. Wśród zalet metody hormonalnej wymieniamy wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży oraz zmniejszenie obfitości krwawień miesiączkowych. Niestety, istnieją również działania niepożądane, takie jak bóle głowy, spadek libido czy wzrost masy ciała. Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepicy, szczególnie u kobiet dojrzałych, po zawale serca lub udarze.

Antykoncepcja mechaniczna

Mechaniczne metody antykoncepcji to różnego rodzaju środki mające na celu utrudnienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej poprzez stworzenie fizycznej bariery. Charakteryzują się one tym, że nie wpływają na układ hormonalny i nie zakłócają trwale płodności. Jest to stosunkowo niedroga i popularna forma ochrony przed niechcianą ciążą, pełniąca także funkcję zabezpieczającą przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wśród tych metod znajdują się różne rozwiązania, takie jak:

  • wkładka domaciczna, dla której rzeczywisty wskaźnik Pearla waha się od 1 do 4;
  • prezerwatywy męskie charakteryzujące się wskaźnikiem Pearla wynoszącym od 7 do 14;
  • błony dopochwowe i kapturki naszyjkowe ze wskaźnikiem Pearla oscylującym od 2 do 25.

Warto zauważyć, że skuteczność prezerwatyw, błon dopochwowych i kapturków naszyjkowych zwiększa się, gdy są one stosowane ze środkami plemnikobójczymi.

Antykoncepcja naturalna

Naturalne metody antykoncepcji wymagają bardzo dokładnej i świadomej obserwacji fizjologicznych zmian w organizmie kobiety, zachodzących podczas okresu płodnego, czyli owulacji. Ich zaletą jest brak ingerencji w układ hormonalny kobiety, a wadą – skuteczność, która wynosi około 20 (rzeczywisty wskaźnik Pearla). Bardzo ważnym elementem zwiększającym skuteczność metod naturalnych jest powstrzymanie się od współżycia w dni okołoowulacyjne.

Wśród naturalnych metod antykoncepcji, wyróżniamy:

  • Metodę kalendarzową – opartą na półrocznej obserwacji długości cyklu, umożliwiającą określenie dni płodnych.
  • Metodę Billingsów – opierającą się na analizie wyglądu i gęstości śluzu szyjkowego, co pomaga w identyfikacji dni płodnych i niepłodnych.
  • Metodę termiczną – pomagającą wyznaczyć termin owulacji na podstawie wzrostu temperatury ciała w drugiej fazie cyklu.
  • Metodę objawowo-termiczną – będącą połączeniem metody Billingsów z metodą termiczną.

Którą metodę antykoncepcji wybrać?

Pigułki antykoncepcyjne czy plastry? Implant, a może spirala domaciczna? Wybór metody antykoncepcji może być niezwykle trudny, ale istnieją pewne kryteria, które warto wziąć pod uwagę. Według Johna Guillebauda światowej sławy eksperta w dziedzinie planowania rodziny, idealna metoda antykoncepcji powinna być całkowicie bezpieczna dla zdrowia, pozbawiona groźnych czy uciążliwych skutków ubocznych. Dodatkowo powinna być skuteczna, odwracalna oraz łatwa do odstawienia. Ważna jest także łatwość stosowania, dostępność czy przystępna cena.

Każda z dostępnych metod ma jednak swoje zalety i wady. Dlatego tak ważne jest omówienie decyzji z lekarzem ginekologiem, który będzie w stanie doradzić i dostosować metodę antykoncepcji do indywidualnych potrzeb i oczekiwań każdej kobiety.

Aptekapoznanska.pl to miejsce w którym dokładamy wszelkich starań by każdy znalazł idealnie dopasowany do siebie produkt. Naszą misją jest szerzenie zdrowego podejścia do życia. Chcielibyśmy każdego dnia pomagać, wam w pielęgnowaniu waszego zdrowia jak i waszych bliskich. Jesteśmy polską apteką internetową, która daje możliwość zamówienia szerokiej gamy produktów każdego dnia, o każdej godzinie oraz łączy fachową wiedzę o profilaktyce zdrowotnej oraz opiece farmaceutycznej i medycznej. Działamy już od 2004 roku, regularnie poszerzając ofertę o produkty najbardziej poszukiwane przez pacjentów. W codziennej pracy bazujemy na wiedzy, doświadczeniu i możliwościach, jakie daje prowadzenie apteki stacjonarnej. W Poznaniu działamy już od 2004 roku. Dzięki aptece internetowej najwyższą jakość obsługi możemy zapewnić również klientom, którzy preferują zakupy bez wychodzenia z domu. ☺️ W naszej aptece internetowej zrobisz zakupy szybko, wygodnie, niedrogo i kiedy tylko zechcesz!

Polecane artykuły

Problemy z erekcją – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Problemy z erekcją – przyczyny, leczenie i profilaktyka

17-04-2024
Aktywność seksualna, podobnie jak regularne uprawianie sportu, korzystnie wpływa na kondycję układu krążenia i układu nerwowego, normalizuje ciśnienie krwi, a także odstresowuje i poprawia nasze ogólne samopoczucie. Wszelkie zaburzenia w sprawności seksualnej u mężczyzn, np....
Jak radzić sobie ze spadkami libido?

Jak radzić sobie ze spadkami libido?

17-04-2024
Spadek libido to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W tym artykule poznamy przyczyny obniżonego pożądania seksualnego. Sprawdzimy także, jak możemy wpłynąć na libido poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i stosowanie suplementów oraz leków bez recepty.
Stereotyp mężczyzny. Przeczytaj, jaki NIE MUSISZ BYĆ!

Stereotyp mężczyzny. Przeczytaj, jaki NIE MUSISZ BYĆ!

17-04-2024
Stereotyp mężczyzny. Przeczytaj, jaki NIE MUSISZ BYĆ! „Faceci nie płaczą”, „bądź mężczyzną”, „jeździsz jak baba”… Od najmłodszych lat uczymy się, żemężczyzna powinien być silny fizycznie, zamknięty emocjonalnie i zawsze gotowy w łóżku. Choć w XXIwieku...

Od 2004 roku na rynku

Fachowe doradztwo

Darmowa wysyłka od 150 zł

Certyfikowane produkty

Atrakcyjne ceny

Nie wiesz, na co się
zdecydować?

Zapytaj nas!

Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń do nas, napisz e-maila lub skorzystaj
z live chata.

618408096 618 408 096

aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl