Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do naszego farmaceuty: 618 408 096

Problemy z erekcją – przyczyny, leczenie i profilaktyka

17-04-2024 Aptekapoznanska

Problemy z erekcją – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Aktywność seksualna, podobnie jak regularne uprawianie sportu, korzystnie wpływa na kondycję układu krążenia i układu nerwowego, normalizuje ciśnienie krwi, a także odstresowuje i poprawia nasze ogólne samopoczucie. Wszelkie zaburzenia w sprawności seksualnej u mężczyzn, np. problemy z erekcją, mogą nie tylko pogorszyć jakość życia, ale również prowadzić do rozpadu związków. Seks, oprócz funkcji prokreacyjnej ma również wzmacniać więzy łączące partnerów oraz sprawiać przyjemność. Jednak trudno czerpać pełnię korzyści ze współżycia w przypadku gdy mechanizm erekcji nie działa prawidłowo. Sprawdź, jakie są przyczyny zaburzeń wzwodu i poznaj skuteczne metody ich leczenia i zapobiegania.

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji to stan, w którym mężczyzna doświadcza trudności w osiągnięciu lub utrzymaniu wzwodu wystarczającego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Erekcja to wynik współdziałania układu nerwowego, hormonalnego i krwionośnego. W trakcie stymulacji seksualnej (wyobraźnia, dotyk) uwalniany jest tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne ciał jamistych prącia, co prowadzi do wypełnienia tych struktur krwią. Erekcja utrzymywana jest przez powiększone tętnice, które blokują odpływ żylny. Zaburzenia erekcji mogą mieć różnorodne przyczyny, takie jak problemy psychologiczne, naczyniowe, hormonalne lub neurologiczne. Te nieprawidłowości mogą wpływać nie tylko na sferę seksualną, ale także na ogólne samopoczucie mężczyzny, prowadząc do obniżenia nastroju. Problem ten dotyczy zwykle mężczyzn w wieku 40-50 lat, choć może się pojawić również u młodszych osób.

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

Osiągnięcie pełnej erekcji to proces wymagający współpracy wielu układów organizmu mężczyzny, w tym – nerwowego, hormonalnego i sercowo-naczyniowego. Wszelkie nieprawidłowości w tych obszarach mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać uzyskanie wzwodu. Problemy z erekcją mogą mieć również podłoże psychiczne.

Wśród czynników, które najczęściej powodują pojawienie się zaburzeń erekcji, wymieniamy:

 • Choroby przewlekłe – problemy z erekcją mogą być wywołane przez choroby utrudniające przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Należą do nich: cukrzyca, miażdżyca, choroby nerek, a także choroby układu sercowo-naczyniowego.
 • Zaburzenia hormonalne – przyczyną problemów z osiągnięciem erekcji może być obniżający się wraz z wiekiem poziom testosteronu i androgenów – męskich hormonów płciowych odpowiadających za potencję.
 • Styl życia – niektóre używki, a w szczególności narkotyki oraz alkohol mogą znacznie osłabiać jakość erekcji. Ich nadużywanie może nawet spowodować impotencję. Dysfunkcji sprzyjają również inne czynniki, takie jak siedzący tryb życia czy otyłość.
 • Impotencja psychogenna – zaburzenia erekcji mogą również występować z powodów psychicznych. Nadmierny stres, niska samoocena, a także różnorodne kompleksy i negatywne doświadczenia w relacjach seksualnych to czynniki, które mogą utrudniać osiągnięcie wzwodu nawet u młodych mężczyzn.

Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń erekcji?

Zaburzenia erekcji to stan, który można zidentyfikować poprzez obserwację charakterystycznych objawów. Najczęściej pojawiającymi się symptomami tego schorzenia są:

 • Częściowa lub całkowita niemożność uzyskania wzwodu – pacjent doświadcza trudności w uzyskaniu lub utrzymaniu odpowiedniej jakości erekcji pomimo odczuwania podniecenia seksualnego.
 • Wydłużony czas uzyskania erekcji – okres potrzebny do uzyskania pełnego wzwodu może być znacznie dłuższy niż u osób bez zaburzeń.
 • Krótkotrwała erekcja znikająca przed ejakulacją – osoba dotknięta zaburzeniami może doświadczać prawidłowego wzwodu, który jednak szybko zanika przed momentem ejakulacji.
 • Problemy z uzyskaniem wytrysku – pacjent może napotykać trudności w osiągnięciu wytrysku, co uniemożliwia czerpanie przyjemności z życia seksualnego.
 • Zaburzenia erekcji mogą wpływać na zmniejszenie ilość ejakulatu.
 • Zaburzenia erekcji objawiają się również znacznym obniżeniem jakości życia seksualnego, prowadząc do frustracji i pogorszenia satysfakcji zarówno pacjenta, jak i jego partnera. Dochodzi do spadku libido, co prowadzi do utraty zainteresowania aktywnością seksualną.

Diagnostyka i leczenie zaburzeń erekcji

Warto wiedzieć, że zaburzenia erekcji nie są oddzielną chorobą, lecz objawem mającym podłoże u różnych źródeł. Określenie powodu występowania problemów z erekcją pozwala lekarzom na opracowanie skutecznego planu terapii. Co ciekawe, w niemal 80% przypadków przyczyna pierwotna tkwi w czynnikach zdrowotnych, najczęściej związanych z zaburzeniami funkcjonowania układu krążenia. Pozostałe 20% zajmują czynniki psychogenne, uważane za przyczynę wtórną, która jest reakcją na pojawiającą się dysfunkcję.

Diagnostyka zaburzeń erekcji obejmuje:

 • Zebranie szczegółowego wywiadu od pacjenta i jego partnerki/partnera;
 • określenie stężenia hormonów płciowych i tarczycy z krwi;
 • oznaczenie poziomu glukozy, lipidów i próby wątrobowe;
 • badanie USG pozwalające ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych prącia.

Na podstawie wyników badań dobierane są odpowiednie metody leczenia. Największą skuteczność w zwalczaniu objawów zaburzeń erekcji wykazuje metoda farmakologiczna z zastosowaniem inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE 5). Mężczyźni zmagający się z tego typu problemami mogą sięgnąć po tabletki na erekcję bez recepty, które pomagają osiągnąć i utrzymać wzwód. W niektórych przypadkach konieczne może się również okazać unormowanie różnych parametrów, takich jak ciśnienie krwi, stężenie lipidów i glukozy. Niektórzy pacjenci mogą wymagać przeprowadzenia terapii przywracającej równowagę hormonalną, a także zrzucenia nadmiernych kilogramów.

Jak zapobiegać zaburzeniom erekcji?

Skuteczną metodą profilaktyki zaburzeń erekcji jest zdrowy styl życia i regularna aktywność fizyczna. Bardzo pomocne mogą być ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, jogging czy spacery. Warto również wykonywać trening siłowy, który korzystnie wpływa na poziom hormonów płciowych. Istnieją również ćwiczenia na lepszą erekcję. Polegają one na naprzemiennym napinaniu (na wydechu) i rozluźnianiu (na wdechu) tzw. mięśni Kegla (dna miednicy), które odpowiadają między innymi za spowolnienie odpływu krwi z prącia. Ćwiczenia można wykonywać nawet kilka razy dziennie.

Odpowiednia profilaktyka pozwala cieszyć się udanym życiem seksualnym, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mężczyzny. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Pozwoli to na uniknięcie pogłębienia się problemu. Zaburzenia erekcji mogą być skutkiem poważnych chorób, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem odpowiednich działań.

Aptekapoznanska.pl to miejsce w którym dokładamy wszelkich starań by każdy znalazł idealnie dopasowany do siebie produkt. Naszą misją jest szerzenie zdrowego podejścia do życia. Chcielibyśmy każdego dnia pomagać, wam w pielęgnowaniu waszego zdrowia jak i waszych bliskich. Jesteśmy polską apteką internetową, która daje możliwość zamówienia szerokiej gamy produktów każdego dnia, o każdej godzinie oraz łączy fachową wiedzę o profilaktyce zdrowotnej oraz opiece farmaceutycznej i medycznej. Działamy już od 2004 roku, regularnie poszerzając ofertę o produkty najbardziej poszukiwane przez pacjentów. W codziennej pracy bazujemy na wiedzy, doświadczeniu i możliwościach, jakie daje prowadzenie apteki stacjonarnej. W Poznaniu działamy już od 2004 roku. Dzięki aptece internetowej najwyższą jakość obsługi możemy zapewnić również klientom, którzy preferują zakupy bez wychodzenia z domu. ☺️ W naszej aptece internetowej zrobisz zakupy szybko, wygodnie, niedrogo i kiedy tylko zechcesz!

Polecane artykuły

Podstawy antykoncepcji – co należy wiedzieć?

Podstawy antykoncepcji – co należy wiedzieć?

17-04-2024
Antykoncepcja odgrywa bardzo ważną rolę w procesie świadomego planowania rodziny. Mnogość i różnorodność dostępnych metod sprawia, że dla wielu par, temat może się wydawać nieco zawiły. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i niejasności.
Jak radzić sobie ze spadkami libido?

Jak radzić sobie ze spadkami libido?

17-04-2024
Spadek libido to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W tym artykule poznamy przyczyny obniżonego pożądania seksualnego. Sprawdzimy także, jak możemy wpłynąć na libido poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i stosowanie suplementów oraz leków bez recepty.
Stereotyp mężczyzny. Przeczytaj, jaki NIE MUSISZ BYĆ!

Stereotyp mężczyzny. Przeczytaj, jaki NIE MUSISZ BYĆ!

17-04-2024
Stereotyp mężczyzny. Przeczytaj, jaki NIE MUSISZ BYĆ! „Faceci nie płaczą”, „bądź mężczyzną”, „jeździsz jak baba”… Od najmłodszych lat uczymy się, żemężczyzna powinien być silny fizycznie, zamknięty emocjonalnie i zawsze gotowy w łóżku. Choć w XXIwieku...

Od 2004 roku na rynku

Fachowe doradztwo

Darmowa wysyłka od 150 zł

Certyfikowane produkty

Atrakcyjne ceny

Nie wiesz, na co się
zdecydować?

Zapytaj nas!

Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń do nas, napisz e-maila lub skorzystaj
z live chata.

618408096 618 408 096

aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl