Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do naszego farmaceuty: 618 408 096

Wirus RSV – dlaczego jest tak niebezpieczny?

12-12-2023

 

RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest głównym winowajcą chorób układu oddechowego u dzieci, szczególnie groźny poniżej 2 roku życia. W przypadku , zapalność wynosi ponad 50% i jest przyczyną 75% hospitalizacji dzieci z i 25% z zapaleniem płuc. U młodzieży i dorosłych choroba przebiega łagodnie.

 

 

Kto jest najbardziej narażony?

Do najbardziej narażonych na negatywne skutki zakażenia (włącznie z możliwością zgonu) należą wcześniaki (z powodu niedojrzałego układu odpornościowego i niewykształconego w pełni układu oddechowego), dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną, a także dzieci z wrodzonymi wadami serca i chore na mukowiscydozę.

 

 

 

Jak można się zarazić?

Wirus ten szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. RSV może przeżyć na powierzchni przedmiotów takich jak stół czy poręcze schodów przez wiele godzin.

 

 

 

Jakie są objawy zakażenia?

Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg – pojawiają się objawy takie jak kaszel, katar, umiarkowana gorączka, ból gardła. W cięższej formie zakażenia rozwija się zapalenie oskrzelików lub płuc, którym towarzyszą: gęsta wydzielina z nosa, suchy kaszel, ślinotok, obniżony apetyt. Następnie może wystąpić duszność, której symptomami są: zwiększona częstotliwość oddechów, trudności przy pobieraniu powietrza, charakterystyczny świszczący oddech, ruch skrzydełkami nozdrzy, siność z powodu niedotlenienia czy bezdech. trudności w karmieniu, senność i drażliwość, wymioty.

 

 

Jak leczyć?

Niestety nie ma lekarstwa na RSV, zakażenia tym wirusem leczy się jedynie objawowo. Ryzyko dodatkowego zakażenia bakteryjnego przy zapaleniu oskrzelików jest niewielkie, ale stosuje się antybiotyki. Podawanie hipertonicznego roztworu soli podczas nebulizacji skraca czas choroby. Podstawą leczenia duszności jest tlenoterapia. U zakażonych dzieci spada natlenienie. Zaleca się podniesienie saturacji do poziomu powyżej 95%.

 

 

 

Jak zapobiegać?

W okresie zwiększonej zachorowalności należy pamiętać o dokładnym i częstym myciu rąk, zabawek, ograniczeniu przebywania małych dzieci w dużych zbiorowościach, np. żłobkach, centrach handlowych, itp. Powinno ograniczyć się kontakt niemowlaków ze starszymi dziećmi.

W przypadku każdej infekcji u niemowlaka należy poddać go obserwacji i w sytuacji, gdy pojawią się niepokojące objawy, niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

 

Poznaj nas lepiej - odwiedź online :)

Apteka internetowa - Apteka Poznańska - leki, suplementy, dermokosmetyki dostępne w internecie. 

Polecane produkty

Od 2004 roku na rynku

Fachowe doradztwo

Darmowa wysyłka od 150 zł

Certyfikowane produkty

Atrakcyjne ceny

Nie wiesz, na co się
zdecydować?

Zapytaj nas!

Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń do nas, napisz e-maila lub skorzystaj
z live chata.

618408096 618 408 096

aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl