Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do naszego farmaceuty: 618 408 096

Wirus RSV – dlaczego jest tak niebezpieczny?

15-04-2024 Aptekapoznanska

 

RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest głównym winowajcą chorób układu oddechowego u dzieci, szczególnie groźny poniżej 2 roku życia. W przypadku , zapalność wynosi ponad 50% i jest przyczyną 75% hospitalizacji dzieci z i 25% z zapaleniem płuc. U młodzieży i dorosłych choroba przebiega łagodnie.

 

 

Kto jest najbardziej narażony?

Do najbardziej narażonych na negatywne skutki zakażenia (włącznie z możliwością zgonu) należą wcześniaki (z powodu niedojrzałego układu odpornościowego i niewykształconego w pełni układu oddechowego), dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną, a także dzieci z wrodzonymi wadami serca i chore na mukowiscydozę.

 

 

 

Jak można się zarazić?

Wirus ten szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. RSV może przeżyć na powierzchni przedmiotów takich jak stół czy poręcze schodów przez wiele godzin.

 

 

 

Jakie są objawy zakażenia?

Choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg – pojawiają się objawy takie jak kaszel, katar, umiarkowana gorączka, ból gardła. W cięższej formie zakażenia rozwija się zapalenie oskrzelików lub płuc, którym towarzyszą: gęsta wydzielina z nosa, suchy kaszel, ślinotok, obniżony apetyt. Następnie może wystąpić duszność, której symptomami są: zwiększona częstotliwość oddechów, trudności przy pobieraniu powietrza, charakterystyczny świszczący oddech, ruch skrzydełkami nozdrzy, siność z powodu niedotlenienia czy bezdech. trudności w karmieniu, senność i drażliwość, wymioty.

 

 

Jak leczyć?

Niestety nie ma lekarstwa na RSV, zakażenia tym wirusem leczy się jedynie objawowo. Ryzyko dodatkowego zakażenia bakteryjnego przy zapaleniu oskrzelików jest niewielkie, ale stosuje się antybiotyki. Podawanie hipertonicznego roztworu soli podczas nebulizacji skraca czas choroby. Podstawą leczenia duszności jest tlenoterapia. U zakażonych dzieci spada natlenienie. Zaleca się podniesienie saturacji do poziomu powyżej 95%.

 

 

 

Jak zapobiegać?

W okresie zwiększonej zachorowalności należy pamiętać o dokładnym i częstym myciu rąk, zabawek, ograniczeniu przebywania małych dzieci w dużych zbiorowościach, np. żłobkach, centrach handlowych, itp. Powinno ograniczyć się kontakt niemowlaków ze starszymi dziećmi.

W przypadku każdej infekcji u niemowlaka należy poddać go obserwacji i w sytuacji, gdy pojawią się niepokojące objawy, niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

 

Aptekapoznanska.pl to miejsce w którym dokładamy wszelkich starań by każdy znalazł idealnie dopasowany do siebie produkt. Naszą misją jest szerzenie zdrowego podejścia do życia. Chcielibyśmy każdego dnia pomagać, wam w pielęgnowaniu waszego zdrowia jak i waszych bliskich. Jesteśmy polską apteką internetową, która daje możliwość zamówienia szerokiej gamy produktów każdego dnia, o każdej godzinie oraz łączy fachową wiedzę o profilaktyce zdrowotnej oraz opiece farmaceutycznej i medycznej. Działamy już od 2004 roku, regularnie poszerzając ofertę o produkty najbardziej poszukiwane przez pacjentów. W codziennej pracy bazujemy na wiedzy, doświadczeniu i możliwościach, jakie daje prowadzenie apteki stacjonarnej. W Poznaniu działamy już od 2004 roku. Dzięki aptece internetowej najwyższą jakość obsługi możemy zapewnić również klientom, którzy preferują zakupy bez wychodzenia z domu. ☺️ W naszej aptece internetowej zrobisz zakupy szybko, wygodnie, niedrogo i kiedy tylko zechcesz!

Polecane produkty

Polecane artykuły

Podstawy antykoncepcji – co należy wiedzieć?

Podstawy antykoncepcji – co należy wiedzieć?

17-04-2024
Antykoncepcja odgrywa bardzo ważną rolę w procesie świadomego planowania rodziny. Mnogość i różnorodność dostępnych metod sprawia, że dla wielu par, temat może się wydawać nieco zawiły. W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i niejasności.
Problemy z erekcją – przyczyny, leczenie i profilaktyka

Problemy z erekcją – przyczyny, leczenie i profilaktyka

17-04-2024
Aktywność seksualna, podobnie jak regularne uprawianie sportu, korzystnie wpływa na kondycję układu krążenia i układu nerwowego, normalizuje ciśnienie krwi, a także odstresowuje i poprawia nasze ogólne samopoczucie. Wszelkie zaburzenia w sprawności seksualnej u mężczyzn, np....
Jak radzić sobie ze spadkami libido?

Jak radzić sobie ze spadkami libido?

17-04-2024
Spadek libido to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W tym artykule poznamy przyczyny obniżonego pożądania seksualnego. Sprawdzimy także, jak możemy wpłynąć na libido poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i stosowanie suplementów oraz leków bez recepty.

Od 2004 roku na rynku

Fachowe doradztwo

Darmowa wysyłka od 150 zł

Certyfikowane produkty

Atrakcyjne ceny

Nie wiesz, na co się
zdecydować?

Zapytaj nas!

Odpowiemy na każde Twoje pytanie.
Zadzwoń do nas, napisz e-maila lub skorzystaj
z live chata.

618408096 618 408 096

aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl aptekapoznanska@aptekapoznanska.pl